Bank kartları dələduzların hədəfinə necə çevrilir?
Həm dünyada, həm də ölkəmizdə kiberdələduzluqla bağlı həyəcan təbilinin çalındığı bir vaxtda insanlar hər gün yeni üsullarla aldadılırlar.
Resorting.Az xəbər verir ki, dələduzlar müxtəlif yollarla insanların inam və etibarını qazanaraq onları çıxılmaz vəziyyətə salır. Son zamanlar isə vətəndaşlara məxsus fiziki bank kartlarının aldadılaraq ələ keçirilməsi ilə bağlı dələduzluq halları artıb. Belə ki, müxtəlif yollarla vətəndaşlarla əlaqə quran dələduzlar onlara bank filallarından və ya rəqəmsal kanallardan kart əldə etmələrini təklif edirlər. Daha sonra müəyyən ödəniş qarşılığında həmin şəxslərdən kart və kart məlumatları alınaraq dələduzluq əməllərində istifadə edilir.
Bəs bank kartını başqalarına vermək nə ilə nəticələnə bilər?
Fərdi məlumatların oğurlanması: Bank kartını və ona aid məlumatların 3-cü şəxsə ötürülməsi, eyni zamanda fərdi məlumatların da ötürülməsi deməkdir. Bununla da dələduzlar məlumatını əldə etdiyi şəxsin maliyyə hesabına giriş əldə edə və onun bütün bank əməliyyatlarına nəzarət edə bilirlər. Belə hallarda adətən aldadılan şəxslərin adı ilə qeyri-qanuni maliyyə əməliyyatları icra edilir. Xüsusən də qanunsuz yollarla əldə edilən vəsaitlərin izlərinin itirilməsi prosesində bu kimi kart hesabları istifadə edilə bilir.
Maliyyə itkiləri: Kartın başqasına verilməsi dələduza hesabdakı vəsaitdən istədiyi kimi istifadə etmək hüququ verir. Bu isə istifadəçiyə məxsus bütün bank hesablarını təhlükə altına ata və maliyyə itkisinə səbəb ola bilər.
Hüquqi nəticələr: Hər bir vətəndaş ona məxsus bank kartları ilə icra olunan əməliyyatlara qarşı cavabdehdir. Kartın başqasına verilməsi kart sahibinə hüquqi öhdəlik yaradır. 3-cü tərəfə verilən kartla hər hansı qanunsuz əməliyyat həyata keçirildikdə kart sahibi bu əməliyyatın nəticəsinə görə cinayət məsuliyyətinə cəlb oluna bilər.
Pulunuzu itirməmək və cinayətin bir hissəsi olmamaq üçün diqqətli olmaq çox vacibdir.
Kartınızı yalnız özünüz istifadə edin: Bank kartları yalnız bank hesabı açılan müştəriyə məxsusdur və onun istifadəsi üçün nəzərdə tutulub.
Şübhəli əməliyyatlar zamanı diqqətli olun: Kart hesablarınızı mütəmadi olaraq nəzarətdə saxlayın. Şübhəli əməliyyat, kartınızdan vəsait itkisi və ya gözlənilməz mənbədən mədaxil gördüyünüz halda dərhal müştərisi olduğunuz banka və hüquq mühafizə orqanlarına müraciət edin.
Dələduzlara aldanmayın: Sizdən bank kartlarınızı hansısa ödəniş və ya xidmət qarşılığında istəyən şəxslərə qarşı diqqətli olun. Kartınıza və ya bank hesabınıza dair məlumatlar yalnız sizə məxsusdur və bu məlumatları heç kimlə bölüşmək olmaz. Bu məlumatları sizdən istəyən şəxslərlə bağlı dərhal aidiyyatı orqanlara xəbər verməniz tövsiyə olunur.
Kapital Bank olaraq bir daha xatırladırıq ki, maliyyə qurumlarının həyata keçirdiyi təhlükəsizlik tədbirləri ilə yanaşı vətəndaşların da diqqətli olmaları, şəxsi hesablarını qoruması və fərdi məlumatlarını, kartlarını digər şəxlərlə paylaşmaması olduqca vacibdir. Şübhəli hallarla qarşılaşdığınız zaman dərhal müştərisi olduğunuz bankın qaynar xəttinə xəbərdarlıq edin. Hər hansı şübhəli mesaj, zəng və ya sosial media hesabını görsəniz, dərhal müvafiq qurumlara və müştərisi olduğunuz banka bildirin. Beləliklə, başqalarının da kiberdələduzların hədəfinə çevrilməsinin qarşısını ala bilərsiniz.
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank PAŞA Holding-ə daxildir və Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi, 115 filialı və 53 şöbəsi ilə müştərilərin xidmətindədir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://kapitalbank.az saytına, 196 Sorğu Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz. Nağd pul krediti sifarişi üçün – https://kbl.az/prgtk, Birbank kartı sifarişi üçün – https://kbl.az/prcrc.
RU
Как банковские карты становятся мишенью мошенников?
В то время как во всем мире и в нашей стране звучат тревожные сигналы о кибермошенничестве, люди ежедневно сталкиваются с новыми способами обмана. Мошенники различными путями завоевывают доверие людей и ставят их в трудное положение. В последнее время участились случаи обмана неосведомлённых лиц с целью получения их банковских карт. Исследования показывают, что подобного рода мошенничество чаще всего затрагивает социально уязвимые, малосведущие или пожилые категории граждан.
Мошенники, приближаясь к гражданам разными способами, предлагают получить карты через банковские отделения или цифровые каналы. Позже, получив карту и её данные за определённую плату, они используют их для совершения мошеннических действий.
Чем может обернуться передача банковской карты другому лицу?
Кража персональных данных. Передача карты и её реквизитов третьему лицу фактически означает передачу и персональных данных. Мошенники, получив доступ к информации, могут контролировать финансовый счёт человека и совершать операции от его имени. Как правило, на имя обманутого лица совершаются незаконные финансовые операции. В особенности такие карты могут использоваться для «отмывания» незаконно полученных средств.
Финансовые потери. Передача карты другому лицу даёт мошеннику право распоряжаться средствами на счёте. Это подвергает опасности все банковские счета владельца карты и может привести к значительным финансовым потерям.
Юридические последствия. Каждый гражданин несёт ответственность за операции, совершённые с его банковскими картами. Передача карты третьему лицу создаёт юридические обязательства для её владельца. В случае незаконных операций с картой, владелец карты может быть привлечён к уголовной ответственности.
Чтобы не потерять деньги и не стать участником преступления, крайне важно соблюдать осторожность:
Используйте карту только лично. Банковская карта принадлежит исключительно клиенту, на имя которого открыт счёт, и предназначена для личного использования.
Будьте внимательны при подозрительных операциях. Регулярно контролируйте свои карточные счета. В случае выявления подозрительных операций, списания средств с карты или поступления средств из неожиданного источника незамедлительно обратитесь в банк, клиентом которого вы являетесь, а также в правоохранительные органы.
Не поддавайтесь на уловки мошенников. Будьте осторожны с лицами, требующими вашу карту за плату или услугу. Информация о вашей карте и счёте является исключительно личной и не подлежит передаче третьим лицам. Любые попытки получить такие данные рекомендуется сразу сообщать в соответствующие органы.
Kapital Bank ещё раз напоминает, что наряду с мерами безопасности, принимаемыми финансовыми организациями, внимательность самих граждан крайне важна для защиты своих счетов и персональных данных. Никогда не делитесь своими картами и данными с другими лицами. При любых подозрительных сообщениях, звонках или действиях в социальных сетях немедленно сообщайте об этом в банк и в компетентные органы. Таким образом вы поможете предотвратить, чтобы другие также не стали жертвами кибермошенников.
Kapital Bank – первый банк страны, входит в состав PASHA Holding и обладает крупнейшей сетью обслуживания в Азербайджане: 115 филиалов и 53 отделения по всей стране. Более подробную информацию о продуктах и услугах банка можно получить на сайте https://kapitalbank.az, страницах банка в социальных сетях, а также позвонив в центр обслуживания клиентов по номеру 196. Для оформления заявки на потребительский кредит: https://kbl.az/prgtk. Для заказа карты Birbank: https HYPERLINK "https://kbl.az/prcrc":// HYPERLINK "https://kbl.az/prcrc"kbl HYPERLINK "https://kbl.az/prcrc". HYPERLINK "https://kbl.az/prcrc"az HYPERLINK "https://kbl.az/prcrc"/ HYPERLINK "https://kbl.az/prcrc"prcrc.
ENG
How do bank cards become a target for fraudsters?
At a time when warnings about cyber fraud are sounding both globally and in our country, people are being deceived every day with new methods. Fraudsters use various ways to gain people's trust and put them in difficult situations. Recently, cases of deceiving uninformed individuals to obtain their bank cards have increased. Research shows that this type of fraud usually affects socially vulnerable, uninformed, or elderly citizens.
Fraudsters, approaching citizens in different ways, offer to help them obtain cards through bank branches or digital channels. Later, after receiving the card and its information for a certain payment, they use it to commit fraudulent activities.
What can happen if you give your bank card to someone else?
Theft of personal data. Giving your card and its details to someone else essentially means sharing your personal information as well. Fraudsters who gain access to this information can control your financial account and carry out transactions in your name. As a rule, illegal financial transactions are carried out under the name of the deceived person. Such cards can especially be used to conceal illegally obtained funds.
Financial losses. Giving your card to someone else gives the fraudster the right to use the funds in your account as they wish. This puts all your bank accounts at risk and can result in significant financial losses.
Legal consequences. Every citizen is responsible for the operations performed with their bank cards. Giving your card to someone else creates legal obligations for the cardholder. If any illegal transactions are carried out using the card, the cardholder may be held criminally liable for the results.
To avoid losing money and becoming involved in a crime, it is crucial to exercise caution:
Use your card personally. Bank cards belong exclusively to the client in whose name the account is opened and are intended for personal use only.
Be cautious with suspicious transactions. Regularly monitor your accounts. If you notice any suspicious activity, unauthorized withdrawal of funds from your card, or an unexpected deposit from an unknown source, immediately contact your bank and the relevant law enforcement authorities.
Do not fall for fraudsters’ tricks. Be careful with anyone who asks for your card in exchange for payment or services. Your card and account information are personal and must not be shared with anyone. Any attempts to obtain such information should be reported immediately to the relevant authorities.
Kapital Bank reminds you once again that, in addition to the security measures implemented by financial institutions, citizens’ vigilance is crucial to protect their accounts and personal data. Never share your cards or information with others. If you encounter any suspicious messages, calls, or social media activity, report them immediately to your bank and the competent authorities. This way, you can help prevent others from becoming victims of cyber fraud as well.
Kapital Bank, the country's first bank, is part of PASHA Holding. Kapital Bank has the largest service network in Azerbaijan with 115 branches and 53 departments all over the country. For more detailed information about the bank’s products and services, please refer to https://kapitalbank.az website, 196 Call Centre or the bank’s various social network pages. To apply for a consumer loan visit https://kbl.az/prgtk, for a Birbank installment card visit https://kbl.az/prcrc